Prva grupa istraživača u sklopu projekta USE IPM se nalazi u Ujedinjenom Kraljevstvu, na studijskoj posjeti od 17. do 31. 08. 2024. godine, u sklopu planiranih projektnih aktivnosti predviđenih radnim paketom 1. Prva grupa istraživača boravi u Mančesteru i Londonu, a druga grupa istraživača će boraviti u Mančesteru i Liverpulu, od 31. 08. do 14. 09. 2024. godine.
U prvoj grupi se ispred CPME – Centra za projektni menadžment i preduzetništvo Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci nalaze doc. dr Ljubiša Mićić, doc. dr Mirjana Milijević, dr Jadranka Petrović viši asistent i Milica Marić, ma, asistent.
Partner u ovoj aktivnosti je ISPIM – Međunarodno društvo za profesionalni menadžment inovacija (https://www.ispim-innovation.com) iz Ujedinjenog Kraljevstva koji je organizovao aktivnosti edukacije iz oblasti upravljanja inovacijama i posjete kompanijama, institucijama podrške razvoja preduzetništva i inovacija i univerzitetima.
Tokom prve sedmice u Mančesteru, učesnici projekta imali su dinamično i edukativno uvodno predavanje o inovacijama i naučnoj politici, kao i lokalnim poslovnim okruženjem. U ponedjeljak, 19. 08. nakon dolaska, predstavnici ISPIM-a su održali prezentaciju, koja je bila fokusirana na dodjelu zadataka istraživačima iz BiH, Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije, vezanih za istraživanje i osmišljavanje programa za izgradnju mostova između akademske zajednice i biznisa (A2B). Istraživaču su takođe učestvovali u turističkom obilasku Mančestera, vođenom od strane Jonathana Schofielda, koja je bila fokusirana na bogatu industrijskui istoriju grada i njegovu trenutnu ulogu kao centra za inovacije.
U utorak, 20. 08. učesnici su se dublje posvetili akademskoj strani inovacija kroz posjetu Institutu za istraživanje inovacija u Mančesteru (MIOIR), gdje su im stručnjaci poput profesora Elvire Ujarre, Kieron Flanagana i Khaleel Malika predstavili osnove naučne i tehnološke politike u Velikoj Britaniji. U popodnevnim časovima, sastali su se sa predstavnicima MIDAS-a, Agencije za ulaganja i razvoj Mančestera, kako bi saznali više o inicijativama grada u oblasti bioloških nauka i zdravstvene zaštite. Ovo im je pružilo uvid u poslovno okruženje Mančestera, posebno u sektorima koji su relevantni za inovacije i tehnološki rast.
Ostatak sedmice bio je ispunjen raznovrsnim posjetama i radionicama, s ciljem da učesnicima pruže praktične primjere komercijalizacije inovacija u praksi. U srijedu, 21.08. istraživači su posjetili Centar za inovacije gorivnih ćelija u Mančesteru, Ekonomski fakultet na Univerzitetu Metropolitan u Mančesteru kao i Innospace, poslovni inkubator na ovom univerzitetu. Ova iskustva su bila dopunjena interaktivnim radionicama o sistemima za upravljanje inovacijama i transferu tehnologije u četvrtak i petak, koje je vodio ugledni profesor John Bessant. Kroz ove radionice, učesnici su stekli sveobuhvatno razumijevanje ekosistema inovacija u Mančesteru i njegove primjene u stvarnim kontekstima.
Posjeta se sprovodi kao redovna aktivnost u okviru projekta „Unaprijeđenje vještina istraživača za održivo preduzetništvo na osnovu upravljanja inovacijskim procesima“ – USE IPM, uz podršku Evropske unije (HORIZON-WIDERA-2022-TALENTS-03-01).
#useipm #HorizonEurope #eu #cpme #efunibl #sigurnonajbolji #UK #innovation